Wybierz język: 

O PUSTELNI

droga-do-pustelni.jpg
Droga do miejsca gdzie powstanie Pustelnia.

W setną rocznicę śmierci (+ 1916) bł. br. Karola, powstaje w Szczecinie Pustelnia de Foucauld, która będzie usytuowana na północnych peryferiach miasta w dzielnicy Skolwin, a w niej, prowadziłaby życie pustelnicze Siostra, która zaczerpnęła ze źródeł duchowości bł. Karola de Foucauld, będąc przez 25 lat w Zgromadzeniu Małych Sióstr Jezusa.

Duchowość Karola de Foucauld, zainspirowana jest ideą życia na pustyni: samotność, asceza i kontemplacja mające prowadzić do zjednoczenia z Bogiem, łączy w sobie ideał życia pustelniczego z działalnością misyjną. Świadectwo życia, apostolat obecności i praca fizyczna na własne utrzymanie, która ma być realizacją ślubu ubóstwa i naśladowaniem ukrytego życia Jezusa w Nazarecie stają się realizacją duchowości pustelni w mieście.

Obecnie siostra  pomaga osobom najuboższym, bezdomnym i odrzuconym. Związana była ze środowiskiem więziennym w Polsce, we Francji i w Szwajcarii. Pracuje z dziećmi słabo słyszącymi, utrzymując się z tejże pracy.

Po dniu pracy wracać będzie do pustelni, aby swoją modlitwą wybłagać łaskę Miłosierdzia, dla tych, którzy mieszkają w okolicy, dla mieszkańców tego miasta, dla naszej Ojczyzny i dla całego świata. Powstające dzieło otrzymało akceptację i błogosławieństwo ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi. Opatrznościowo wiąże się to wydarzenie z peregrynacją relikwii bł. Br. Karola de Foucauld  w Szczecinie.

HISTORIA

Niezbadane są drogi Bożego Miłosierdzia. Tych, których Pan powołuje do zgłębiania wielkości Jego Miłosierdzia, prowadzi przedziwnymi drogami. Tak było kiedyś w przeszłości i jest dzisiaj, właśnie tu na Wzgórzu Miłosierdzia w Szczecinie. Ale zacznijmy od początku…

Pod koniec XIX wieku Karol de Foucauld, były oficer i były zakonnik u Trapistów, przez trzy lata mieszka w małej szopie na narzędzia przy klasztorze Sióstr Klarysek w Nazarecie. Marzy o życiu pustelniczym.

Po przyjęciu święceń kapłańskich we Francji udaje się do pustelni w Beni-Abbes na Saharze.

Nie jest to typowa pustelnia. Od rana do wieczora przychodzą  do Brata Karola ubodzy, podróżnicy, żołnierze, miejscowi…. Nie zostawiają mu ani jednej chwili. Tam odkrywa swoje powołanie do bycia bratem dla wszystkich. Podejmuje posługę dla wielu, którzy potrzebują jego pomocy. Zewnętrzne obowiązki nie przeszkadzają mu, aby w sercu cały czas kontemplować Jezusa i odkrywać tajemnicę  Jego Miłosierdzia.

Po pewnym czasie przenosi się w góry, gdzie własnymi rękami buduje pustelnię, aby w samotności przebywać z Bogiem.

Karol_de_foucauld.jpg

WESPRZYJ DZIEŁO

Parafia pw. Chrystusa Króla
ul. Inwalidzka 15, 71-880 Szczecin
13 1240 3943 1111 0010 6691 4076
Tytuł przelewu: Pustelnia

KONTAKT

ikona_beatus_Carolus_3.jpg
Email: pustelnia.swiatla@gmail.com

Skrzynka intencji: pustelniaintencje@gmail.com

 

Copyright® 2016-2017 Pustelnia de Foucauld [Szczecin Skolwin]